Termovizní měření staveb a zařízení
Poskytujeme termografické služby /termovizní měření/ v oblasti staveb, elektro a průmyslových zařízení. Výsledkem naší činnosti nejsou jen samotné snímky a protokol vyhodnocení povrchových teplot, ale i vyhledání možných příčin a doporučení k jejich odstranění.
STAVBY A PROSTŘEDÍ
- úniky tepla, provedení zateplení
- kontrola osazení výplní otvorů
- kondenzace a výskyt plísní
PRŮMYSLOVÁ ZAŘÍZENÍ
- mechanicky namáhané části
- chlazení, vzduchotechnika a výměníky
- výroba, rozvody, izolace
ELEKTRO SOUSTAVY
- elektrické rozvodné systémy
- solární elektrárny - fotovoltaické panely
- připojení a přetížení vodičů
KONTROLA A MĚŘENÍ VE STAVEBNICTVÍ
Měření dle ČSN EN 13187 - Kvalitativní určení tepelných nepravidelností v pláštích budov
STAVEBNÍ KONSTRUKCE
- tepelné mosty stavebních kontrukcí - vlhkost, rosný bod
- podklady pro energetické štítky budov /aktuální stav/
- kontrola provedení zateplovacích systémů, izolací, podhledů
- hranice přechodu mezi odlišnými zateplovacími materiály
- správnost provedení stav.konstrukcí a zateplení
- teplotní rozdíly plášťů budov vlivem barevnosti a slun.záření
- ochlazení povrchu deštěm nebo povětrnostními vlivy – teplotní šok
- rozdílné materiály objektu bez st.dokumentace /nedestruktivní metoda/
DIAGNOSTIKA BUDOV A PROSTŘEDÍ
- průsaky a vlhkosti /rosný bod - výstkyt plísní/
- porušení hydroizolace /střechy aj/
- chybějící tepelná izolace
- infiltrace vzduchu /praskliny, průduchy/
- místa netěsnosti parozábran
- netěsnost okenních rámů
- kontrola protiradonové ochrany
- netěsnosti komínových těles a vzduchotechniky
INSTALAČNÍ ROZVODY
- trasování stávajících instalačních rozvodů /podlahové topení, rozvody ve stěnách, aj./
- vyhledání místa poruchy instalací pod povrchem
KONTROLA A MĚŘENÍ V PRŮMYSLU
VÝROBA, ROZVODY, IZOLACE
- zapojení a přetížení elektro systémů viz. elektro
- netěsnosti uzávěrů, kondenzačních hrnků bez nutnosti demontáže
- špatná izolace teplovodních a parních rozvodů, pecí aj.
- trasování skrytých rozvodů, zobrazení výšky hladiny v nádržích
- kontrola rovnoměrného zahřívání a ochlazování vstřikovacích forem
CHLAZENÍ, VZDUCHOTECHNIKA, TEPELNÉ VÝMĚNÍKY
- zobrazení naplnění chlad. médiem
- kontrola topných těles /radiátory, sahara/
- vyhledání netěsností vzduchotechniky
MECHANICKY NAMÁHANÉ ČÁSTI
- vyhledání poškozených ložisek dopravníkových drah
- klínové řemeny
- výtahy vč. strojovny
ELEKTROMOTORY, KOMPRESORY, ČERPADLA...
- opotřebení ložisek, vinutí
- stanovení snížení životnosti ve vztahu k provozní teplotě
- kontrola po opravě motorů - až 1/3 oprav není provedena správně/
OPRAVY AUTO-MOTO
- kontrola pojistek, akumulátorů aj. elektro
- zobrazení rovnoměrnosti vyhřívání a závad oken
- kontrola poškození těsnění, řemenů, chlazení, brzd, atd.
- vyhledání trhlin a poškození výfukového vedení
KONTROLY ELEKTRO SOUSTAV
PŘIPOJENÍ A PŘETÍŽENÍ
- vadné kontakty připojení vodičů
- síťové zástrčky aj.
- rozvodné skříně – pojistky a jističe
- řídící jednotky
- nevyrovnané zatížení fází aj.
ELEKTRICKÉ ROZVODNÉ SYSTÉMY
- transformátory
- rozvodny
- přerušovače
- připojení vodičů NN, VN, VVN
- pojistky
SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY - FOTOVOLTAIKA
- vyhledání poškozených článků solárních panelů
- kontrola připojení panelů
- kontrola rozvaděčů a trafostanic solárních elektráren
ŘÍDÍCÍ DESKY - POLOVODIČE
- přehřáté součástky
- vadné připojení
- nedostatečné chlazení
TERMOVIZNÍ MĚŘENÍ V OSTATNÍCH OBORECH
Ve spolupráci s odborníky v oboru lékařství, veteriny a dalších, je možné termovizní měření účině využívat všude tam kde změna povrchových teplot vykazuje anomálie.
Díky tomu lze znázornit možné technologické, výrobní a zdravotní problémy.
Nabízíme proto naše služby i odborníkům v těchto odvětvích. Rádi taková měření provvádíme, protože se stále objevují a rozšiřují další oblasti využití termografie.
Pro případné bližší informace nás kontaktujte.
PREDIKTIVNÍ ÚDRŽBA
Znamená odhalení možných poruch a závad staveb a elektrotechnických zařízení ještě před tím, než se projeví vlastní poruchou.
Díky termoviznímu měření a pravidelným periodickým kontrolám jsou objekty a zařízení udržovány v bezporuchovém stavu, nebo lze sledovat případný nástup a vývoj poruch. Pak lze snadno stanovit dobu, kdy je část stavby nebo zařízení nutné opravit ještě před tím než dojde k poškození jehož oprava bude znamenat větší investice, nebo dojde k finančním ztrátám z důvodu odstávky či omezení provozu výroby. Takto prováděná údržba ve spolupráci s technikem znalým daný provoz výroby omezí možnost poruchy zařízení na minimum. Prediktivní údržba je prováděna především na hlavních zařízeních, na kterých je závislá výroba a provoz podniku. Na ostatních zařízeních lze provádět kontrolu v delších časových rozmezích, protože například porucha osobního výtahu, nebo světla na chodbě neochromí běh a ziskovost firmy.
Pro každý danný provoz a objekty je potřeba stanovit ve spolupráci s místním technikem vlastní postup a četnost prohlídek v závislosti na poruchovosti a důležitosti zařízení zvlášť. Pak lze podle tohoto harmonogramu periodicky provádět kontroly, které se tím zautomatizují a nebudou již tak časově i finančně náročné. Při změně, nebo dolpnění výrobních technologií je nutné nové prvky zahrnout do plánovaných kontrol.
PODMÍNKY A POŽADAVKY PRO MĚŘENÍ STAVEB
Shrnutí vhodných podmínek:
Zimní období s min. rozdílem teplot 15°C (mezi vnějším a vnitřním prostředím), brzké raní hodiny před východem slunce, oblačnost bez sněžení, mlhy a deště s větrem do 1 m/s. Před měřením nesmí být na sledovaném objektu otevírána okna i dveře min. 8 hodin před měřením a předokenní žaluzie či rolety musí být vytaženy. Blízkosti objektu by neměly být jiné zdroje tepla. Odstranit předměty z okenních parapetů a odsunout nábytek, který je umístěn těsně v rozích místností vnějších koutů stavby. Vypnutí či ponechání zapnutého vytápění z důvodu vlivu proudění od topných těles je na domluvě s technikem před samotným měřením.
1. Teplotní rozdíl mezi venkovním a vnitřním prostředím
Jedná se o rozdíl teplot mezi venkovní teplotou (v exteriéru) a vnitřní teplotou sledovaného objektu (teplota prostředí v interiéru). Dle ČSN EN 13 187 musí být minimálně 24 hod. před měřením rozdíl teplot na vnější a vnitřní straně pláště objektu větší jak 3/U (kde U je teoretická hodnota prostupu tepla stavební prvkem, ale nikdy nesmí být menší jak 5°C). Při použití současných stavebních materiálů je vhodný nejmenší teplotní rozdíl 15°C. Čím vyšší teplotní rozdíl je, tím znatelnější a lépe měřitelné jsou teplotní defekty sledovaného objektu.
2. Vhodné klimatické podmínky
Dle principu termografie – tedy měření infračerveného záření předmětů a přepočet na jejich teplotu povrchu (funkce termokamery) je pro korektnost takového měření důležité vystihnout vhodné klimatické podmínky. V některých případech je možné vlivy počasí kompentovat při vyhodnocení termogramů, ale čím vhodnější počasí je, tím je měření přesnější.
Jedná se zejména o vliv slunečního záření – min. 12 hod. před měřením nesmí být objekt pod vlivem svitu slunce. (Pozor na zimní slunovrat, od data 21.12. dochází opět k prodlužování dne a čím déle se od tohoto data má měření provádět, tím v dřívějších hodinách musí probíhat. V Lednu může být provedeno před sedmou hodinou, ale v Březnu se začátek posouvá dle východu slunce před pátou hodinu).
Dále pak vliv proudění – vyšší rychlost větru ochlazuje měřený povrch – což je nežádoucí. Déšť, sněžení, mlha a kouř dle své hustoty snižují prostup IR záření snímaného objektu na optiku přístroje a zkreslují skutečné hodnoty.
V neposlední řadě má také vliv IR záření z vesmíru prostupující v noci atmosférou při jasné obloze, které má za následek ovlivnění IR záření sledovaného povrchu a naměření velmi nízkých teplot, které objekt ve skutečnosti nemá. V tomto případě jsou prováděna kompenzační měření pro srovnání hodnot při vyhodnocení termogramů v PC.
3. Vliv okolí a lidské činnosti
Při samotném měření jsou nežádoucí vlivy okolních zdrojů IR záření, které mohou ovlivnit IR záření měřeného povrchu. Jinými slovy osoby pohybující se v prostoru měření, zaparkovaná auta po jízdě, která mají teplý motor, okolní budovy, svítidla aj.
8 hod. před měřením je rovněž nevhodné otevírat okna a dveře objektu, protože únik teplého vzduchu zapříčiní ovlivnění hodnot v nadpraží výplní oken, jejich rámů a v interiéru opačně zajistí nižší povrchové teploty v jejich okolí. Předokenní rolety či žaluzie musí být s dostatečným předstihem vytaženy.
Protože měření staveb neprobíhá jen z exteriéru, jak se mnozí domnívají, ale především je sledován prostup teplot na povrch stavební konstrukce v interiéru, je vhodné před provedením měření odstranit předměty z okenních parapetů a odsunout nábytek, který je umístěn těsně v rozích místností vnějších koutů stavby.
Vypnutí či ponechání zapnutého vytápění z důvodu vlivu proudění od topných těles je na domluvě s technikem před samotným měřením.
Při měření se vlivům okolního prostředí nelze úplně vyhnout, jen poučením osob užívajících sledovaný objekt je možné snížit riziko vzniku ovlivnění teplot povrchu. V ostatních případech je vždy nutné s těmito omezeními počítat a při vyhodnocení termogramů jejich vliv zohlednit.
Uvedené podmínky jsou základní a nejčastěji uplatňované při provádění termovizního měření. Požadavky na jejich dodržování se mohou lišit, záleží na tom za jakým účelem má být měření prováděno ve vztahu k určení příčiny vyskytujících se problémů. Jejich stanovení či změny jsou na technikovi provádějícím jak měření tak vyhonocení termogramů.
Termografické měření stavby - "bič" na nepoctivé řemeslníky
Mnoho lidí se nás ptá k čemu je měření dobré a proč stojí takové peníze když prý uděláme jen 4 snímky a pošleme jim je na email. To si prý mohou udělat sami a stačí jim termokameru za drobný finanční obnos zapůjčit. Pokusíme se v následujících bodech uvést vše na pravou míru.
1. Termokamera není foťák
Termokamera není jen foťák. Pořizuje sice zároveň digitální obraz měřeného místa (to pro snažší určení místa defektu v reálném obraze) ale hlavně měří intenzitu infračerveného záření, kterou přepočte na teplotní body a zobrazí je jako termogram v požadovaném barevném spektru.
2. Čtyři snímky nestačí
Správně provedené měření není jen o 4 snímcích domu. Pokud takto někdo měření provádí, obraťte se raději na někoho jiného. Dle základních principů termografie totiž nelze stanovit korektní hodnoty na velkou vzdálenost. Pouze v celkovém pohledu je možné si utvořit obrázek o rozsahu prostupu teplot hlavními částmi konstrukce. Následně je potřeba projít stavbu a věnovat se detailům jednotlivých míst, kde jsou teplotní anomálie a stanovit jejich přesnější hodnoty. Měření staveb neprobíhá jen z exteriéru, ale především v interiéru, kde jsou posuzovány povrchové teploty na konstrukci a výplních otvorů dle návrhových podmínek a normami požadovaných minimálních kritických teplot.
3. Barevné omalovánky
Vyhodnocení teplotních rozdílů konstrukce vyžaduje znalost a přehled o stavebních materiálech, skladeb konstrukcí a jejich správné montáže. Správné posouzení vyžaduje mít také v pořádku oční barvocit technika který měření a vyhodnocení provádí. Jedině tak lze vyvodit možné důvody rozdílů teplot a doporučit jejich řešení. To že je snímek pestrobarevný jako omalovánky, ještě neznamená, že je něco špatně. Podle nastavení a citlivosti zobrazuje kamera naměřené hodnoty v daném snímku v celé své barevné škále. Až hodnoty teplot a jejich posouzení prokáží, zda se jedná o defekt či nikoli.
4. Bez znalostí je to hračka
Termografické měření má svá pravidla. Kromě podmínek pro vhodné provedení zkoušky, je třeba znát problematiku měření infračerveného záření a eliminovat všechny vlivy, které mohou výsledky zkreslit. Samotné provedení zkoušky infračervenou metodou upravuje norma ČSN EN 13187. Například jedním z požadavků je patřičná citlivost a rozlišení snímacího zařízení. Nelze tedy provádět měření staveb základními termokamerami pro elektro zařízení. Pro správné použití termokamery je také zapotřebí měření a sledování dalších veličin prostředí, praktických zkušeností, preciznost a patřičné vědomosti. Jinak je termokamera jen drahou hračkou pro děti.
Ukázka vlivu slunečního záření na různou barevnost omítky domu.
Termokameru si dnes může pořídit každý, ale nejdůležitější je měření provádět tak, aby bylo korektní a správně interpretovat zjištěné teplotní rozdíly na jednotlivých termogramech.
K čemu měření termokamerou slouží?
Termografické měření staveb a jeho výsledky mají předně pomáhat a usnadnit práci stavebním firmám nebo projektantům. Díky ní lze najít mnoho chyb, které mají vliv na komfort i zdraví uživatelů prostor. Termokamera je ten pravý "bič" na prokázání špatně odvedené práce a pro uplatnění reklamací a to i po záruční době. Mnohé stavební firmy mají ale na dobře odvedené práci vlastní zájem. Zde se termovize a s tím související poradenství uplatňuje jako pomocník k ověření prací již v průběhu stavby a lze tak předcházet následným nepříjemnostem a finančním nákladům při opravách.
Určení rizik a příčin poškození stavební konstrukce pomocí termografie
Termovizní měření staveb a zařízení
Poskytujeme termografické služby /termovizní měření/ v oblasti staveb, elektro a průmyslových zařízení. Výsledkem naší činnosti nejsou jen samotné snímky a protokol vyhodnocení povrchových teplot, ale i vyhledání možných příčin a doporučení k jejich odstranění.
STAVBY A PROSTŘEDÍ
- úniky tepla, provedení zateplení- kontrola osazení výplní otvorů
- kondenzace a výskyt plísní
PRŮMYSLOVÁ ZAŘÍZENÍ
- mechanicky namáhané části- chlazení, vzduchotechnika a výměníky
- výroba, rozvody, izolace
ELEKTRO SOUSTAVY
- elektrické rozvodné systémy- solární elektrárny - fotovoltaické panely
- připojení a přetížení vodičů
KONTROLA A MĚŘENÍ VE STAVEBNICTVÍ
Měření dle ČSN EN 13187 - Kvalitativní určení tepelných nepravidelností v pláštích budov
STAVEBNÍ KONSTRUKCE
DIAGNOSTIKA BUDOV A PROSTŘEDÍ
INSTALAČNÍ ROZVODY
KONTROLA A MĚŘENÍ V PRŮMYSLU
VÝROBA, ROZVODY, IZOLACE
CHLAZENÍ, VZDUCHOTECHNIKA, TEPELNÉ VÝMĚNÍKY
MECHANICKY NAMÁHANÉ ČÁSTI
ELEKTROMOTORY, KOMPRESORY, ČERPADLA...
OPRAVY AUTO-MOTO
KONTROLY ELEKTRO SOUSTAV
PŘIPOJENÍ A PŘETÍŽENÍ
ELEKTRICKÉ ROZVODNÉ SYSTÉMY
SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY - FOTOVOLTAIKA
ŘÍDÍCÍ DESKY - POLOVODIČE
TERMOVIZNÍ MĚŘENÍ V OSTATNÍCH OBORECH
Ve spolupráci s odborníky v oboru lékařství, veteriny a dalších, je možné termovizní měření účině využívat všude tam kde změna povrchových teplot vykazuje anomálie.
Díky tomu lze znázornit možné technologické, výrobní a zdravotní problémy.
Nabízíme proto naše služby i odborníkům v těchto odvětvích. Rádi taková měření provvádíme, protože se stále objevují a rozšiřují další oblasti využití termografie.
Pro případné bližší informace nás kontaktujte.
PREDIKTIVNÍ ÚDRŽBA
Znamená odhalení možných poruch a závad staveb a elektrotechnických zařízení ještě před tím, než se projeví vlastní poruchou.
Díky termoviznímu měření a pravidelným periodickým kontrolám jsou objekty a zařízení udržovány v bezporuchovém stavu, nebo lze sledovat případný nástup a vývoj poruch. Pak lze snadno stanovit dobu, kdy je část stavby nebo zařízení nutné opravit ještě před tím než dojde k poškození jehož oprava bude znamenat větší investice, nebo dojde k finančním ztrátám z důvodu odstávky či omezení provozu výroby. Takto prováděná údržba ve spolupráci s technikem znalým daný provoz výroby omezí možnost poruchy zařízení na minimum. Prediktivní údržba je prováděna především na hlavních zařízeních, na kterých je závislá výroba a provoz podniku. Na ostatních zařízeních lze provádět kontrolu v delších časových rozmezích, protože například porucha osobního výtahu, nebo světla na chodbě neochromí běh a ziskovost firmy.
Pro každý danný provoz a objekty je potřeba stanovit ve spolupráci s místním technikem vlastní postup a četnost prohlídek v závislosti na poruchovosti a důležitosti zařízení zvlášť. Pak lze podle tohoto harmonogramu periodicky provádět kontroly, které se tím zautomatizují a nebudou již tak časově i finančně náročné. Při změně, nebo dolpnění výrobních technologií je nutné nové prvky zahrnout do plánovaných kontrol.
PODMÍNKY A POŽADAVKY PRO MĚŘENÍ STAVEB
Shrnutí vhodných podmínek:
Zimní období s min. rozdílem teplot 15°C (mezi vnějším a vnitřním prostředím), brzké raní hodiny před východem slunce, oblačnost bez sněžení, mlhy a deště s větrem do 1 m/s. Před měřením nesmí být na sledovaném objektu otevírána okna i dveře min. 8 hodin před měřením a předokenní žaluzie či rolety musí být vytaženy. Blízkosti objektu by neměly být jiné zdroje tepla. Odstranit předměty z okenních parapetů a odsunout nábytek, který je umístěn těsně v rozích místností vnějších koutů stavby. Vypnutí či ponechání zapnutého vytápění z důvodu vlivu proudění od topných těles je na domluvě s technikem před samotným měřením.
1. Teplotní rozdíl mezi venkovním a vnitřním prostředím
Jedná se o rozdíl teplot mezi venkovní teplotou (v exteriéru) a vnitřní teplotou sledovaného objektu (teplota prostředí v interiéru). Dle ČSN EN 13 187 musí být minimálně 24 hod. před měřením rozdíl teplot na vnější a vnitřní straně pláště objektu větší jak 3/U (kde U je teoretická hodnota prostupu tepla stavební prvkem, ale nikdy nesmí být menší jak 5°C). Při použití současných stavebních materiálů je vhodný nejmenší teplotní rozdíl 15°C. Čím vyšší teplotní rozdíl je, tím znatelnější a lépe měřitelné jsou teplotní defekty sledovaného objektu.
2. Vhodné klimatické podmínky
Dle principu termografie – tedy měření infračerveného záření předmětů a přepočet na jejich teplotu povrchu (funkce termokamery) je pro korektnost takového měření důležité vystihnout vhodné klimatické podmínky. V některých případech je možné vlivy počasí kompentovat při vyhodnocení termogramů, ale čím vhodnější počasí je, tím je měření přesnější.
Jedná se zejména o vliv slunečního záření – min. 12 hod. před měřením nesmí být objekt pod vlivem svitu slunce. (Pozor na zimní slunovrat, od data 21.12. dochází opět k prodlužování dne a čím déle se od tohoto data má měření provádět, tím v dřívějších hodinách musí probíhat. V Lednu může být provedeno před sedmou hodinou, ale v Březnu se začátek posouvá dle východu slunce před pátou hodinu).
Dále pak vliv proudění – vyšší rychlost větru ochlazuje měřený povrch – což je nežádoucí. Déšť, sněžení, mlha a kouř dle své hustoty snižují prostup IR záření snímaného objektu na optiku přístroje a zkreslují skutečné hodnoty.
V neposlední řadě má také vliv IR záření z vesmíru prostupující v noci atmosférou při jasné obloze, které má za následek ovlivnění IR záření sledovaného povrchu a naměření velmi nízkých teplot, které objekt ve skutečnosti nemá. V tomto případě jsou prováděna kompenzační měření pro srovnání hodnot při vyhodnocení termogramů v PC.
3. Vliv okolí a lidské činnosti
Při samotném měření jsou nežádoucí vlivy okolních zdrojů IR záření, které mohou ovlivnit IR záření měřeného povrchu. Jinými slovy osoby pohybující se v prostoru měření, zaparkovaná auta po jízdě, která mají teplý motor, okolní budovy, svítidla aj.
8 hod. před měřením je rovněž nevhodné otevírat okna a dveře objektu, protože únik teplého vzduchu zapříčiní ovlivnění hodnot v nadpraží výplní oken, jejich rámů a v interiéru opačně zajistí nižší povrchové teploty v jejich okolí. Předokenní rolety či žaluzie musí být s dostatečným předstihem vytaženy.
Protože měření staveb neprobíhá jen z exteriéru, jak se mnozí domnívají, ale především je sledován prostup teplot na povrch stavební konstrukce v interiéru, je vhodné před provedením měření odstranit předměty z okenních parapetů a odsunout nábytek, který je umístěn těsně v rozích místností vnějších koutů stavby.
Vypnutí či ponechání zapnutého vytápění z důvodu vlivu proudění od topných těles je na domluvě s technikem před samotným měřením.
Při měření se vlivům okolního prostředí nelze úplně vyhnout, jen poučením osob užívajících sledovaný objekt je možné snížit riziko vzniku ovlivnění teplot povrchu. V ostatních případech je vždy nutné s těmito omezeními počítat a při vyhodnocení termogramů jejich vliv zohlednit.
Uvedené podmínky jsou základní a nejčastěji uplatňované při provádění termovizního měření. Požadavky na jejich dodržování se mohou lišit, záleží na tom za jakým účelem má být měření prováděno ve vztahu k určení příčiny vyskytujících se problémů. Jejich stanovení či změny jsou na technikovi provádějícím jak měření tak vyhonocení termogramů.
Termografické měření stavby - "bič" na nepoctivé řemeslníky
Mnoho lidí se nás ptá k čemu je měření dobré a proč stojí takové peníze když prý uděláme jen 4 snímky a pošleme jim je na email. To si prý mohou udělat sami a stačí jim termokameru za drobný finanční obnos zapůjčit. Pokusíme se v následujících bodech uvést vše na pravou míru.
1. Termokamera není foťák
Termokamera není jen foťák. Pořizuje sice zároveň digitální obraz měřeného místa (to pro snažší určení místa defektu v reálném obraze) ale hlavně měří intenzitu infračerveného záření, kterou přepočte na teplotní body a zobrazí je jako termogram v požadovaném barevném spektru.
2. Čtyři snímky nestačí
Správně provedené měření není jen o 4 snímcích domu. Pokud takto někdo měření provádí, obraťte se raději na někoho jiného. Dle základních principů termografie totiž nelze stanovit korektní hodnoty na velkou vzdálenost. Pouze v celkovém pohledu je možné si utvořit obrázek o rozsahu prostupu teplot hlavními částmi konstrukce. Následně je potřeba projít stavbu a věnovat se detailům jednotlivých míst, kde jsou teplotní anomálie a stanovit jejich přesnější hodnoty. Měření staveb neprobíhá jen z exteriéru, ale především v interiéru, kde jsou posuzovány povrchové teploty na konstrukci a výplních otvorů dle návrhových podmínek a normami požadovaných minimálních kritických teplot.
3. Barevné omalovánky
Vyhodnocení teplotních rozdílů konstrukce vyžaduje znalost a přehled o stavebních materiálech, skladeb konstrukcí a jejich správné montáže. Správné posouzení vyžaduje mít také v pořádku oční barvocit technika který měření a vyhodnocení provádí. Jedině tak lze vyvodit možné důvody rozdílů teplot a doporučit jejich řešení. To že je snímek pestrobarevný jako omalovánky, ještě neznamená, že je něco špatně. Podle nastavení a citlivosti zobrazuje kamera naměřené hodnoty v daném snímku v celé své barevné škále. Až hodnoty teplot a jejich posouzení prokáží, zda se jedná o defekt či nikoli.
4. Bez znalostí je to hračka
Termografické měření má svá pravidla. Kromě podmínek pro vhodné provedení zkoušky, je třeba znát problematiku měření infračerveného záření a eliminovat všechny vlivy, které mohou výsledky zkreslit. Samotné provedení zkoušky infračervenou metodou upravuje norma ČSN EN 13187. Například jedním z požadavků je patřičná citlivost a rozlišení snímacího zařízení. Nelze tedy provádět měření staveb základními termokamerami pro elektro zařízení. Pro správné použití termokamery je také zapotřebí měření a sledování dalších veličin prostředí, praktických zkušeností, preciznost a patřičné vědomosti. Jinak je termokamera jen drahou hračkou pro děti.
Ukázka vlivu slunečního záření na různou barevnost omítky domu.
Termokameru si dnes může pořídit každý, ale nejdůležitější je měření provádět tak, aby bylo korektní a správně interpretovat zjištěné teplotní rozdíly na jednotlivých termogramech.
K čemu měření termokamerou slouží?
Termografické měření staveb a jeho výsledky mají předně pomáhat a usnadnit práci stavebním firmám nebo projektantům. Díky ní lze najít mnoho chyb, které mají vliv na komfort i zdraví uživatelů prostor. Termokamera je ten pravý "bič" na prokázání špatně odvedené práce a pro uplatnění reklamací a to i po záruční době. Mnohé stavební firmy mají ale na dobře odvedené práci vlastní zájem. Zde se termovize a s tím související poradenství uplatňuje jako pomocník k ověření prací již v průběhu stavby a lze tak předcházet následným nepříjemnostem a finančním nákladům při opravách.
Určení rizik a příčin poškození stavební konstrukce pomocí termografie