OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: +420 608 331 445
+420 775 368 020 | info(a)servisprobydleni.cz
0 Kč

TERMOGRAFICKÉ MĚŘENÍ PRO STAVEBNICTVÍ A PRŮMYSL

VIDÍME VÍC NEŽ OSTATNÍ

Termografické měření stavby - "bič" na nepoctivé řemeslníky

Mnoho lidí se nás ptá k čemu je měření dobré a proč stojí takové peníze když prý uděláme jen 4 snímky a pošleme jim je na email. To si prý mohou udělat sami a stačí jim termokameru za drobný finanční obnos zapůjčit. Pokusíme se v následujících bodech uvést vše na pravou míru.


1. Termokamera není foťák

Termokamera není jen foťák. Pořizuje sice zároveň digitální obraz měřeného místa (to pro snažší určení místa defektu v reálném obraze) ale hlavně měří intenzitu infračerveného záření, kterou přepočte na teplotní body a zobrazí je jako termogram v požadovaném barevném spektru.


2. Čtyři snímky nestačí

Správně provedené měření není jen o 4 snímcích domu. Pokud takto někdo měření provádí, obraťte se raději na někoho jiného. Dle základních principů termografie totiž nelze stanovit korektní hodnoty na velkou vzdálenost. Pouze v celkovém pohledu je možné si utvořit obrázek o rozsahu prostupu teplot hlavními částmi konstrukce. Následně je potřeba projít stavbu a věnovat se detailům jednotlivých míst, kde jsou teplotní anomálie a stanovit jejich přesnější hodnoty. Měření staveb neprobíhá jen z exteriéru, ale především v interiéru, kde jsou posuzovány povrchové teploty na konstrukci a výplních otvorů dle návrhových podmínek a normami požadovaných minimálních kritických teplot.


3. Barevné omalovánky

Vyhodnocení teplotních rozdílů konstrukce vyžaduje znalost a přehled o stavebních materiálech, skladeb konstrukcí a jejich správné montáže. Správné posouzení vyžaduje mít také v pořádku oční barvocit technika který měření a vyhodnocení provádí. Jedině tak lze vyvodit možné důvody rozdílů teplot a doporučit jejich řešení. To že je snímek pestrobarevný jako omalovánky, ještě neznamená, že je něco špatně. Podle nastavení a citlivosti zobrazuje kamera naměřené hodnoty v daném snímku v celé své barevné škále. Až hodnoty teplot a jejich posouzení prokáží, zda se jedná o defekt či nikoli.


4. Bez znalostí je to hračka

Termografické měření má svá pravidla. Kromě podmínek pro vhodné provedení zkoušky, je třeba znát problematiku měření infračerveného záření a eliminovat všechny vlivy, které mohou výsledky zkreslit. Samotné provedení zkoušky infračervenou metodou upravuje norma ČSN EN 13187. Například jedním z požadavků je patřičná citlivost a rozlišení snímacího zařízení. Nelze tedy provádět měření staveb základními termokamerami pro elektro zařízení. Pro správné použití termokamery je také zapotřebí měření a sledování dalších veličin prostředí, praktických zkušeností, preciznost a patřičné vědomosti. Jinak je termokamera jen drahou hračkou pro děti.

Termosnímek domu   Foto rodinného domu - barevná fasáda

Ukázka vlivu slunečního záření na různou barevnost omítky domu.  


Termokameru si dnes může pořídit každýale nejdůležitější je měření provádět tak, aby bylo korektní a správně interpretovat zjištěné teplotní rozdíly na jednotlivých termogramech.


K čemu měření termokamerou slouží?

Termografické měření staveb a jeho výsledky mají předně pomáhat a usnadnit práci stavebním firmám nebo projektantům. Díky ní lze najít mnoho chyb, které mají vliv na komfort i zdraví uživatelů prostor. Termokamera je ten pravý "bič" na prokázání špatně odvedené práce a pro uplatnění reklamací a to i po záruční době. Mnohé stavební firmy mají ale na dobře odvedené práci vlastní zájem. Zde se termovize a s tím související poradenství uplatňuje jako pomocník k ověření prací již v průběhu stavby a lze tak předcházet následným nepříjemnostem a finančním nákladům při opravách.

Chybné osazení okna     Termogram sádrokartónového podhledu   Plíseň na stropě   

Určení rizik a příčin poškození stavební konstrukce pomocí termografie

úniky tepla_box

TERMOGRAFIE V PRAXI

archív