OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: +420 608 331 445
+420 775 368 020 | info(a)servisprobydleni.cz
0 Kč

TERMOGRAFICKÉ MĚŘENÍ PRO STAVEBNICTVÍ A PRŮMYSL

VIDÍME VÍC NEŽ OSTATNÍ

Příčiny růstu plísní v obytných prostorách

Obecně lze říci, že alergici jsou k infekcím vnímavější a infekce u nich mohou mít těžší průběh. Plísně mohou poškozovat zdraví člověka i jinými způsoby. Při růstu produkují těkavé organické látky, některé z nich člověk vnímá jako plísňový zápach. Tyto látky mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, v nose a krku, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky. Některé druhy plísní mohou způsobit i velmi závažná onemocnění, např. po vdechnutí spor patogenních druhů plísní mohou v tělních orgánech spory vyklíčit a růst, což se projeví orgánovými mykózami. Rozvoj těchto patogenních druhů  může vyvolávat i na povrchu těla různá kožní onemocnění, záněty oční rohovky a další.

Kde a proč plísně rostou

Vlhkost na površích je základní podmínkou pro růst plísní v interiéru. Zdrojem vlhkosti (obsahu vody) ve stavebních materiálech je voda vniklá do objektů v důsledku stavební závady (zatékání, vzlínáním půdní vlhkosti) nebo havárie (prasklé vodovodní potrubí, vyplavení sousedy).  

V současné době se plísně v bytech vyskytují nejčastěji v důsledku nevhodného užívání bytu (nedostatečné větrání a nedostatečné vytápění) po instalaci nových těsných oken. Nová těsná okna neumožňují výměnu vlhkého vzduchu z místnosti za méně vlhký venkovní vzduch škvírami a netěsnostmi kolem okenních rámů. Neodvětraná vodní pára z ovzduší kondenzuje a vsakuje se do zdí bytů.

Riziko výskytu plísní v bytech se zvyšuje:

  1. v místech, kde je snížená tepelněizolační schopnost části obvodové konstrukce (tepelný most). K tomu dochází v nezateplených nebo nevhodně zateplených objektech.

  2. v bytech, ve kterých se suší prádlo či provádějí jiné činnosti spojené s odpařováním vody (pěstování květin, chování rybiček v akváriích atd.).

  3. v malých bytech, které užívá více osob.

Voda se může vsakovat do porézních materiálů. Tak může dojít i k plesnivění textílií nebo dřevovláknitých desek. Na neporézních nebo málo porézních materiálech zabezpečují  kondenzované mikrokapičky vody spolu s drobnými organickými nečistotami z ovzduší také vhodné podmínky pro růst plísní.

Nápravná opatření při výskytu plísní na pevných površích

Nárůsty stávajících plísní je nutné odstranit. K tomu se používají dezinfekční přípravky. U poškození většího rozsahu je vhodné svěřit práci odborným firmám.

Dezinfekce míst napadených plísněmi se vždy provádí mokrou cestou tak, aby se spory plísní nemohly uvolňovat do ovzduší. Menší plochy (skvrny) je možné stírat tkaninou namočenou do dezinfekčního přípravku až do vyčištění.

Dezinfekci je vhodné provádět při otevřeném okně, není-li to možné, tak ihned po ní je nutné místnost vyvětrat.

Velmi důležitý je výběr přípravku proti plísním. Některé z přípravků mají pouze dezinfekční účinek – zabijí stávající plísně. Některé přípravky mají dezinfekční i preventivní účinek, to znamená, že po jejich užití plísně na dosud zcela nevysušených zdech po nějakou dobu neporostou.

Výběr přípravku proti plísním

  1. přípravky s obsahem chlóru

  2. přípravky s obsahem jiných chemických látek

  3. biologické přípravky

Přípravky s obsahem chlóru mají jen dezinfekční účinek. Zahubí plísně rychle, ale velmi brzy porostou na ošetřených místech plísně znovu. Tyto přípravky nemají žádné preventivní působení. Při jejich užívání je nutné mít na paměti, že chlór se používal za 1. světové války jako účinný smrtelný jed. I když si v domácnosti užíváním těchto přípravků připravíme „plynovou komoru“ s nižší koncentrací chlóru než byla užívána ve válce, tak větrání je více než nutné. Používání těchto přípravků také poškozuje zdi – ve zdech se vytvářejí chloridy, které váží vodu a tak zabraňují odvětrání vlhkosti v teplém období letních měsíců.

Krystaly chloridů na omítce

Zeď opakovaně ošetřovaná přípravkem s obsahem chlóru - jsou vidět krystaly chloridů


Přípravků s obsahem jiných chemických látek je na trhu celá řada, některé z nich mají dezinfekční i preventivní účinek nebo jsou různě kombinovatelné. Rozhodně je nejvhodnější použít přípravek s dezinfekčním a následně i preventivním účinkem. I když odstraníme závadu, tak zdi jsou ještě po nějakou dobu vlhké. Ve většině případů je tedy prevence nutností. Účinné látky většiny přípravků nejsou těkavé látky a tak se zdravotních důsledků nemusíme obávat. 

Biologické přípravky proti plísním využívající mezidruhový parazitizmus mají jednu velkou nevýhodu. Nejsou to přípravky dezinfekční, ale preventivní a bohužel, s chemickými dezinfekčními přípravky nejdou kombinovat. Plísně s nimi nezahubíte. To je důvod proč plísně na zdech rostou brzy znovu i po jejich použití.

Plíseň ošetřená biologickým přípravkem

Plísně rostoucí na zdi po ošetření biologickým přípravkem


Při výběru vhodného přípravku proti plísním vždy čtěte pozorně složení výrobku na příbalovém letáku a řiďte se pokyny pro jeho použití!

úniky tepla_box

TERMOGRAFIE V PRAXI

archív